Problemy z usługami - FAQ
Internet - ogólne pytania

Jeżeli pomimo kilku prób wpisania hasła, nadal występuje problem, może oznaczać to, że ustawienia na routerze zostały zmienione. W takim przypadku można dostarczyć router do naszego Biura Obsługi w celu weryfikacji ustawień.
Jeżeli laptop łączy się jednak do innych sieci bezprzewodowych poprawnie, to problemem może być szyfrowanie ustawione na routerze. Starsze modele laptopów (jak również komputerów, telefonów, tabletów) mogą nie wspierać pewnych typów szyfrowania i tym samym powodują problemy z łącznością. Aby to zweryfikować, należy wyłączyć tymczasowo szyfrowanie sieci bezprzewodowej na routerze. Jeżeli po tej czynności laptop połączy się z siecią, oznacza to, że należy sprawdzić typ posiadanej karty sieciowej oraz obsługiwane rodzaje szyfrowań i o ile to możliwe ustawić identyczne na routerze.
W przypadku wymiany routera głównego (podłączonego do urządzenia światłowodowego lub terminala radiowego), należy dokonać jego autoryzacji w naszej sieci. W tym celu należy podać adres MAC WAN nowego urządzenia. Można to zrobić telefonicznie, poprzez wiadomość e-mail, komunikator GG lub osobiście w Biurze Obsługi.
Należy pamiętać, że Klient może mieć w danej chwili tylko jeden router autoryzowany w naszej bazie.
Uwaga: Niektóre z wykorzystywanych przez nas urządzeń światłowodowych działają na zasadzie routera i dołączając kolejne urządzenie, nie ma potrzeby jego autoryzacji. W celu uzyskania informacji na ten temat zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi.
W przypadku starych urządzeń, bardzo często dochodzi do zużycia modułu radiowego, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości sygnału, połączenia. W każdej chwili można przynieść do naszego Biura Obsługi swój ruter, komputer itp. w celu sprawdzenia, czy moduł radiowy pracuje prawidłowo.
W przypadku połączenia bezprzewodowego uzyskiwane przepustowości zależą od możliwości radiowych routera oraz od parametrów karty WiFi zainstalowanej w komputerze. Informacja na routerze, że pracuje on w standardzie N np. 150 Mb/s nie oznacza, że taki wynik otrzymamy na testach. Najczęściej prędkość pobierania będzie maksymalnie oscylować w granicach 50 Mb/s (oczywiście jeżeli posiadają Państwo wystarczający pakiet).
W przypadku ofert o parametrach pobierania wyższych od 100 Mb/s, klient musi posiadać router wyposażony w porty typu Gigabit Ethernet oraz kartę sieciową tego samego typu w swoim urządzeniu końcowym.
- czy kabel został podłączony do prawidłowych portów zarówno na routerze, jak i komputerze ?
- Jeżeli na komputerze istnieją dwa porty LAN, należy upewnić się, że podłączono kabel do sprawnego portu. W przypadku routera nie ma znaczenia do którego portu LAN podłączymy kabel. Można spróbować przepiąć kabel do innego portu - zdarzają się przypadki uszkodzenia danego portu.
- jaki komunikat pojawia się przy połączeniu sieciowym ?
- Jeżeli komunikat mówi o braku połączenia, świadczy to o uszkodzeniu kabla, portu LAN, karty sieciowej w komputerze lub o nieprawidłowej instalacji karty sieciowej (brak sterowników)
- Jeżeli pojawia się informacja, że połączenie sieciowe jest ograniczone, należy upewnić się, czy kabel doprowadzający internet jest prawidłowo wpięty do routera (port WAN). Na routerze powinna świecić się/mrugać dioda połączenia internetowego. Jeżeli jest ona nieaktywna, uszkodzeniu mógł ulec sam router, terminal radiowy, urządzenie światłowodowe bądź okablowanie. Jeżeli jednak dioda WAN świeci, to konieczny jest kontakt z naszym Biurem Obsługi w celu zdalnej weryfikacji połączenia.
- Jeżeli komunikat mówi o prawidłowym połączeniu i o dostępie do internetu pomimo jego braku, problem leży po stronie oprogramowania Klienta. Należy spróbować otworzyć stronę internetową w innej przeglądarce, przeinstalować przeglądarkę, sprawdzić ustawienia antywirusa i/lub zapory ogniowej. Możliwe, że Państwa komputer został zainfekowany przez szkodliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do internetu.
Internet światłowodowy
Internet radiowy
Jeżeli pomimo poprawnego podłączenia nadal nie można połączyć się z internetem, prosimy zapoznać się z pozostałymi wskazówkami lub skontaktować się z Biurem Obsługi.
Telewizja

Jeżeli używamy podłączenia za pomocą wejścia analogowego (SCART) to prawidłowym źródłem będzie AV/SCART.
Jeżeli używamy podłączenia za pomocą wejścia cyfrowego (HDMI) to prawidłowym źródłem będzie HDMI (jeżeli nasz telewizor posiada kilka złącz HDMI to ten z odpowiednim numerem. np. HDMI1 lub HDMI2).
Jeśli po wykonaniu tych czynności nadal nie mamy prawidłowego obrazu, należy skontaktować się z Biurem Obsługi. Na miejscu w biurze istnieje możliwość sprawdzenia dekodera. Jeżeli dekoder okaże się sprawny, może to oznaczać uszkodzenie okablowania lub wejścia w telewizorze.
Sygnał telewizyjny Jambox, jest przesyłany do nas ze śląska, w związku z tym należy mieć na uwadze, że może występować czasowe pogorszenie jakości odbieranego sygnału. Jeśli jednak taki stan trwa dłuższy okres czasu, należy poinformować o tym Biuro Obsługi. Zweryfikujemy, czy problem pojawił się po stronie dostawcy telewizji, czy też awarii uległ element naszej sieci. Zalecamy jednak zweryfikowanie, czy problem nie leży po stronie urządzeń Klienta, gdyż w takim przypadku serwis będzie płatny.

Telefon
Płatności

Powyższy komunikat ma przypomnieć naszym Klientom o dokonaniu płatności. Nie blokuje on dostępu do internetu – należy kliknąć link oznaczony na czerwono i już można ponownie korzystać z zasobów sieci. Jeżeli pomimo od kliknięcia komunikatu wciąż się on pojawia, należy na klawiaturze nacisnąć przycisk F5. W przypadku laptopów niekiedy trzeba wcisnąć kombinację klawiszy: Fn i F5 jednocześnie. W tabletach i telefonach należy odświeżyć stronę.
Jeżeli pomimo wykonania powyższych czynności nadal widza Państwo powyższy komunikat, należy wyczyścić ciasteczka/pamięć podręczną przeglądarki danego urządzenia. Proces ten różni się w zależności od wykorzystywanej przeglądarki.
Komunikat przestaje być wyświetlany w momencie zaksięgowania Państwa wpłaty na naszym koncie. Należy pamiętać, że proces ten może trwać do 3 dni roboczych i jest niezależny od nas. Jeżeli po tym czasie nadal pojawia się komunikat przypominający, należy skontaktować się z biurem Obsługi i wyjaśnić sprawę płatności.

Powyższy komunikat świadczy o braku wpłaty za ostatnia fakturę oraz uniemożliwia przeglądanie stron WWW. Aby ponownie móc korzystać z zasobów internetu, należy opłacić zaległe faktury. W przypadku dokonania wpłaty w naszym Biurze Obsługi, dostęp zostanie przywrócony natychmiast. Wpłata przelewem może opóźnić zdjęcie blokady, do momentu zaksięgowania przez nas pieniędzy.